«ماهی سیاه کوچولو» اثر صمد بهرنگی با ترجمه لیلا علیمددی زنوزی به صورت دو زبانه (انگلیسی-فارسی) منتشر شد.
​«ماهی سیاه کوچولو»؛ نوستالژی بچه‌های دیروز، چراغ راه کودکان امروز
به گزارش خبرگزاری کتاب ایرانی (ایبنا)، «ماهی سیاه کوچولو» نوشته صمد بهرنگی نوستالژی بچه‌های دهه پنجاه و شصتی و از آثار قابل توجه بچه‌های دیروز و امروز است که تا به‌حال به زبان‌های مختلفی مانند انگلیسی، سوئدی، ایتالیایی، ترکی و ... ترجمه شده است. این کتاب به تازگی با ترجمه لیلا علیمددی زنوزی به صورت دو زبانه (انگلیسی-فارسی) از سوی انتشارات پیدا و نهان منتشر شده است.
 
«ماهی سیاه کوچولو» نخستین‌بار در سال ۱۳۴۸ از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد و در صدر فهرست ١٠ کتاب برگزیده‌ منتقد روزنامه گاردین قرار گرفت و به‌عنوان کتاب برگزیده، از سوی شورای کتاب کودک معرفی شد. فرشید مثقالی با تصویرسازی این کتاب در ایران و جهان شناخته شد، برای تصویرسازی «ماهی سیاه کوچولو» در دو نمایشگاه مهم تصویرگری بولونیای ایتالیا و دوسالانه براتیسلاوا در سال ۱۹۶۹ جایزه گرفت.
 
صمد بهرنگی در جاودانه‌ترین اثرش خواننده را تا آخرین کلمه کتاب، پای خود می‌نشاند و او را به فکر وامی‌دارد. کتابی که نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگترها هم آموزنده و تاثیرگذار است.
 
داستان کتاب «ماهی سیاه کوچولو» قصه‌ ماهی سیاه کوچولویی است که عشق دیدن دریا را دارد و تصمیم می‌گیرد تا انتهای جویباری که در آن زندگی می‌کند، برود. راهی دراز و پرخطر را طی می‌کند و بالاخره به دریا می‌رسد اما این پایان راه‌اش نیست. خطر همه جا وجود دارد. ماهی سیاه که روی آب دریا آمده و از گرمای آفتاب لذت می‌برد، شکار یک مرغ ماهی‌خوار می‌شود و از درون شکم او سر در می‌آورد. اما تسلیم نمی‌شود و ماهی ریزه‌ای از درون شکم ماهی‌خوار نجات می‌دهد و با خنجری که دارد، ماهی‌خوار را نابود می‌کند. او در راه رسیدن به دریا هم شجاعت دارد و هم فداکاری. او هم می‌آموزد و هم به دیگران یاد می‌دهد.
 
لیلا علیمددی زنوزی، مترجم این کتاب در مقدمه آن نوشته است: «در آخرین روز کلاس سوم ابتدایی، ماهی سیاه کوچولو به‌عنوان هدیه‌ای از طرف آموزگارم قدم به دنیای من نهاد و مشوقی شد برای تلاش و رسیدن به چیزهایی که روزگاری بیش از یک رویا نبودند. ماجرای ماهی سیاه کوچولو به‌قدری تاثیرگذار و سازنده است که وظیفه خود دیدم تا آن را به زبان انگلیسی برگردانم و همراه با متن فارسی در اختیار علاقه‌مندان قرار دهم تا نه‌تنها غنای زبان و ادبیات فارسی را بیش از پیش به رخ جهانیان کشد بلکه چراغ راهی باشد برای خوانندگان خود در هر رده سنی.»
 
انتشارات پیدا و نهان،‌ کتاب «ماهی سیاه کوچولو» را با شمارگان 500 نسخه و قیمت 25 هزار تومان منتشر کرده است.
کد مطلب : ۲۸۷۰۴۰
http://www.ibna.ir/vdci5yarut1avu2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
لیلا علی مددی زنوزی
سلام، از خبررسانی شما بابت انتشار کتاب دوزبانه ماهی سیاه کوچولو بسیار سپاسگزام. لازم می دانم به اطلاع برسانم که دو عنوان کتاب دیگر با عناوین نقطه سرخط و خط به خط، که دوزبانه و شامل شعرها و متون کتب فارسی دوران دبستان در سال های دور هستند، منتشر شده است. از حسن توجه و همکاری شما متشکرم.
لیلا علی مددی زنوزی، مترجم و مدیر انتشارات پیدا و نهان