کتاب «بیماری‌های پوستی در حیوانات اگزوتیک و پرندگان» با شرح مفصل بیماری‌های پوستی در حیوانات و جانوران راهی کتابفروشی‌ها شد.
اطلسی جامع از انواع بیماری‌های پوستی در یک کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «بیماری‌های پوستی در حیوانات اگزوتیک و پرندگان» نوشته هنیلیکا کیث و با ترجمه شیما شاکری خمسه روانه بازار کتاب شد.
 
همواره نگهداری از پرندگان زینتی و حیوانات رایج بوده و در سال‌های اخیر روند رو به افزایشی داشته است. با این حال ممکن است برخی دامپزشکان در طول دوران تحصیل خود شانس مشاهده موارد بیماری‌های پوستی در این نوع جانوران را پیدا نکنند. این اثر اطلسی جامع از انواع بیماری‌های پوستی را در اختیار مخاطبان به ویژه دامپزشکان ارائه می‌دهد.
 
نویسنده در این اثر تلاش کرده است روش‌های تشخیص و درمان بیماری‌های پوستی پرندگان و حیوانات اگزوتیک شرح دهد.
 
با توجه به اینکه پوست جانوران به عنوان خارجی‌ترین ارگان همواره در معرض آسیب‌های فیزیکی و در تقابل با عوامل عفونی محیط ‌بیرونی است. به همین دلیل فراوانی و تنوع بالایی از بیماری‌های پوستی در موجودات مشاهده می‌شود. طیف وسیعی از ارگانیسم‌ها و میکروارگانیسم‌ها از جمله انگل‌ها، قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها به عنوان عوامل پاتوژن پوستی گزارش شده‌اند. در واقع آسیب‌های پوستی ناشی از صدمات فیزیکی مانند ضربه یا گازگرفتگی و سرطان‌های پوست از جمله بیماری‌های شایعی هستند که در این کتاب مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.  
 
بخشی از کتاب شرح کاملی از عفونت خونی در مقایسه با پوست‌اندازی در خزندگان ارائه شده است در این بخش می‌خوانیم: «عفونت خونی در خزندگان به شکل پرخونی قسمت زیرین بدن در لاکپشت و مار و پرخونی در مارمولک ظاهر می شود. پسودوموناس و کلبسیلا عمده باکتری‌های جدا شده از خزندگان هستند. در مار بوآ موضع عفونت دچار سلولیت می‌گردد و در صورت پیشرفت بیماری می‌تواند منجبر به التهاب و آماس عظیمکی در ناحیه شود. مارها به طور طبیعی به صورت یک تکه پوست‌اندازی می‌کنند در حالی‌که مارمولک به صورت تقسیم‌بندی شده از ناحیه سر تا انمتهای بدن پوست‌اندازی می کنند . پوست‌اندازی ما از روی چشم آغاز می‌َود  بلند شدن پوست آبی روی چشم نشانه شروع پوست‌اندازی است.»
 
لازم به ذکر است که عکس‌های کاربردی این کتاب کمک شایانی به تشخیص صحیح بیماری به دامپزشکان می‌کند که روش‌های درمانی تشخیص بیماری توسط این افراد به صورت موثر‌تری ارائه خواهد شد.
 
«بیماری‌های پوستی در حیوانات اگزوتیک و پرندگان» در 190 صفحه، به شمارگان یک‌هزار نسخه، به قیمت 55 هزار تومان از سوی انتشارات دولت علم روانه بازار کتاب شده است.
 
کد مطلب : ۲۸۲۰۶۷
http://www.ibna.ir/vdcceiqim2bq4x8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما