کتاب «نقش حقوق ثبت در تحقق حقوق شهروندی» نوشته مشترک محمود بانی، علیرضا حسنی و داود داداش‌نژاد دلشاد از سوی انتشارات استاد شهریار در 136 منتشر و وارد بازار نشر شد.
بررسی نقش حقوق ثبت در تحقق حقوق شهروندی در قالب یک کتاب
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، در این کتاب به بررسی، ارزیابی و تحلیل نقش حقوق ثبت در تحقق حقوق شهروندی پرداخته شده است.

از این رهگذر برای فراهم کردن حوزه‌های زیرساختی، الکترونیکی کردن ارائه خدمات ثبتی، در سال‌های اخیر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در قالب برنامه‌ریزی‌های فراوان و کارشناسی حوزه‌های اجرایی لازم، گام‌های بلندی به سوی اهداف برنامه پیمود که از آن جمله نیمه دوم شهریور 1392 بنابر تأکید سازمان ثبت اسناد و املاک در دفاتر اسناد رسمی و ادارات ثبت، عملیاتی شد، ثبت آنی معاملات است کـه بـدون تردید مهمترین تحـول نظام ثبتی تاکنـون و نقطـه عطف گذار از ثبت سنتی بـه ثبت نوین به‌شمار می‌آید. یکی از شاخصه‌های مهم که می‌توان ثبت آنی معاملات را در پرتو آن مورد بررسی، ارزیابی و تحلیل قرار داد حقوق شهروندی است.

درواقع حقوق شهروندی امتیازات، آزادی‌ها و حقوقی است که به‌وسیله قوانین اساسی کشورها مورد حمایت قرار گرفته و رعایت آن مورد تضمین قرار می‌گیرد و به اتباع هر کشوری اعطا می‌شود، در این فرآیند نوعی رابطه دوسویه حق و تکلیف میان دولت‌ها و شهروندان شکل می‌شود. حقوق شهروندی درواقع متنی است بر قرارداد متقابل اجتماعی و یک سلسله حقوق متقابل دولت بر مردم و مردم بر دولت و به‌عنوان یک احساس مشترک عمومی نسبت به هویت ملی و اجتماعی به‌شمار می‌آید.

با این توصیف کتاب حاضر کوشیده است که جایگاه فناوری ثبت آنی معاملات و حقوق ثبت را در پرتو شاخصه‌های مهم حقوق شهروندی از جمله حقوق مدنی، سیاسی، حقوق قضایی، و حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی مورد مقایسه و تحلیل، بررسی و ارزیابی قرار داده و میزان مطالبات، توقعات و انتظارات شهروندان را از این فناوری نوین ثبت آنی معاملات مورد مداقه و کنکاش قرار دهد.

با توجه با قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و قانون ارتقای سلامت اداری بر اساس تصمیم وزارت بازرگانی و سازمان ثبت اسناد و املاک و توافق کانون سردفتران و دفتریاران دفاتر اسناد رسمی که افتخار پیشکسوتی بیش از هشتاد سال در تامین و تضمین امنیت حقوقی و اقتصادی جامعه را از آن خود دارند و نخستین بخش خصوصی حاکمیتی هستند که سیستم نظارتی کاملی بر آنان حکم‌فرماست، به عنوان مناسب‌ترین پیش‌خوان جهت ارائه خدمات ثبتی و تنظیم و ثبت اسناد رسمی با شیوه نوین از جنس دیجیتال برگزیده شدند و از شهریور ماه سال (۱۳۹۲) مکلف به تنظیم و صدور کلیه اسناد رسمی و امور تبعی آن به روش الکترونیکی است. 

با توجه به اینکه تنظیم دقیق اسناد نقش حساسی در جلوگیری از نزاعهای بی‌مورد و کاهش مراجعات مردم به مراجع دادگستری داشته و مسولیت سنگینی که سردفتر به عنوان کاتب‌العدل در این زمینه دارد مضاف بر این رشد فراگیر علم و تکنولوژی تاب و توان و کارایی سنتی ثبت رسمی اسناد را به حداقل ممکن رسانده است و در حال حاضر دفاتر اسناد رسمی مکلف به تنظیم الکترونیکی می‌باشند لذا بر آن شدیم تا نقش حقوق ثبت را در تحقق حقوق شهروندی و فرآیندی که شیوه ثبت آنی باید طی نماید به منظور برآورده شدن حقوق شهروندان را مورد تحقیق و پژوهش قرار دهیم.
کد مطلب : ۲۸۲۰۴۲
http://www.ibna.ir/vdcfj0d00w6dcxa.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما