یحیی تابش در کتاب «تفکر طراحی خلاقیت و نوآوری برای همه» که از سوی انتشارات فاطمی چاپ شده، با بیان مفاهیم اولیه و پایه به بررسی نکته‌های اصلی در تفکر طراحی برای نوجوانان می‌پردازد.
​تفکر طراحی؛ خلاقیت و نوآوری برای همه
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، تفکر طراحی در دانشگاه‌های معتبر سطح جهان به عنوان یک مهارت و درس دانشگاهی شکل‌گرفته و در حال رشد است و امروزه به‌طور وسیعی مورد توجه قرار گرفته از این رو برای توسعه و فراگیر شدن هرچه بیشتر مهارت‌های تفکر طراحی باید به توسعه آن در سطوح مختلف مخصوصا در سطح دانش‌آموزان دوره دبیرستان توجه شود.
 
«تفکر طراحی» روشی سازمان یافته برای شناخت مسائل در زمینه‌های مختلف و تلاش برای پیداکردن راه‌حلی خلاقانه برای آن‌هاست. شایان ذکر است که تفکر طراحی در کنار علم و فناوری، زمینه خلاقیت را به‌گونه‌ای گسترده فراهم می‌سازد؛ از این رو آشنایی با تفکر طراحی برای نوجوانان و جوانان امری بسیار ضروری است. آن‌ها می‌توانند با حل مسئله در جهت برآورده‌کردن نیازها، خلاقیت و مهارت‌های خود را توسعه دهند، و همچنین با این نکته آشنا شوند که نوآوری برای رفع یک نیاز می‌تواند به توسعه کسب و کار و کارآفرینی منجر شود.
 
کتاب «تفکر طراحی خلاقیت و نوآوری برای همه» نوشته یحیی تابش که از سوی انتشارات فاطمی چاپ شده، از آثاری است که با بیان مفاهیم اولیه و پایه به بررسی نکته‌های اصلی در تفکر طراحی می‌پردازد. این کتاب برای مخاطبان نوجوان و جوان تدوین شده و به عنوان مرجع برای مربیان علاقه‌مند به برگزاری کارگاه‌های تفکر طراحی نیز قابل استفاده است.
 
مطالب این کتاب در قالب بخش‌های مختلف ارائه شده است. در سرآغاز کتاب، توضیحات کلی درباره تفکر طراحی ارائه می‌شود که برای مربیان و سایر علاقه‌مندان مفید است. در «در را باز کنیم!» به معرفی اولیه مفاهیم تفکر طراحی و ریشه‌های آن پرداخته می‌شود.
 
در فصل «درگاه آشنایی» نوجوانان با دو مثال می‌تواند چشم‌انداز روشن‌تری نسبت به تفکر طراحی پیدا کنند. در فصل «فرآیند» نیز مراحل پنج‌گانه تفکر طراحی معرفی می‌شود و در بخش «روش‌ها» به راهکارهایی پرداخته می‌شَود که برای اجرای مراحل پنج‌گانه تفکر طراحی مفید است.
 
«دست به‌کار شویم» عنوان فصل بعدی این کتاب است که در آن، با بررسی پروژه‌های عملی و راهنمایی برای برگزاری کارگاه‌ها، موجبات آشنایی عمیق‌تر با فرآیند و روش‌های تفکر طراحی فراهم می‌شود.
 
در بخش پایانی کتاب، پیوستی شامل نمونه‌هایی از کاربرگ‌هایی که در حوزه تفکر طراحی استفاده می‌شوند؛ ارائه شده است. از تصاویر آن‌ها می‌توان در انجام پروژه‌های تفکر طراحی استفاده کرد.
 
از این کتاب هم می‌توان به صورت خودآموز استفاده کرد و با فرآیند تفکر طراحی آشنا شد و هم در مجموعه آموزشی، برای برگزاری کارگاه‌های تفکر طراحی بهره برد.

انتشارات فاطمی، کتاب «تفکر طراحی خلاقیت و نوآوری برای همه» را در قالب 167 صفحه با شمارگان هزار نسخه و قیمت 320 هزار ریال منتشر کرده است.

 
کد مطلب : ۲۸۱۸۵۰
http://www.ibna.ir/vdcbs8b5grhbwwp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما