کتاب «کرم‌سازی گیاهی»، به زبانی ساده، روش تهیه ماسک‌ها و کرم‌های گیاهی خانگی را با مواد دم‌دستی و هزینه‌ای اندک بیان می‌کند.
اثر ماسک‌های گیاهی بر شادابی و زیبایی پوست
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انسان همیشه برای زیبایی و شادابی پوست، مو و چهره خود به دنبال بهترین راه‌ها و درمان‌ها بوده و روش‌های مختلف را به‌کار برده است. گیاهان از دیرباز نقش تعیین‌کننده‌ای در درمان و بهبود بیماری‌ها از جمله بیماری‌های پوستی داشته‌اند، اما با پیدایش داروهای شیمایی، به تدریج نقش آن‌ها کمرنگ شد. در سال‌های اخیر به دلیل در دسترس‌تر، ارزان‌تر بودن و همچنین عوارض جانبی کمتر گیاهان دارویی، تعادل مصرف به نفع داروهای گیاهی در حال رقم خوردن است. پوست از بخش‌های حساس بدن انسان بوده و نگهداری درست از آن در زیبایی و جوانی و شادابی انسان بسیار موثر است. فرآورده‌های گیاهی نسبت به مواد شیمایی، عوارض کمی داشته و اثرات فارماکولوژیک موثری بر پوست دارند و از آن‌ها در تهیه فرآورده‌های دارویی و آرایشی ازجمله کرم‌ها استفاده می‌شود.
 
کتاب «کرم‌سازی گیاهی» تالیف نعیم احمدی‌نژاد فرسنگی ضمن معرفی ساختار پوست و نقش آن در سلامت و زیبایی انسان، روش ساخت انواع ماسک‌ها و کرم‌های گیاهی و خواص و کاربردهای آن‌ها را بیان می‌کند.


ماسک برای برطرف کردن پوسته پوسته شدن پوست
«مهم‌ترین علت پوسته پوسته شدن پوست، کمبود ویتامین A و D می‌باشد. بهتر است از میوه‌ها و ماسک‌هایی استفاده کنید که سرشار از ویتامین A و D می‌باشد. به علاوه برای جلوگیری از پوسته شدن پوست و کلا اجزای بدن، باید بیشتر استحمام کرد. یکی از گیاهانی که سرشار از ویتامین D می‌باشد، شنبلیله است. استفاده از ماسک این گیاه، علاوه بر درمان پوسته پوسته شدن‌های پوست، باعث درمان سختی پوست و رفع سبزی آن و جوش‌های پوست و روشن شدن رخساره نیز می‌گردد. این ماسک یکی از بهترین ماسک‌های گیاهی و نافع برای پوست می‌باشد. برای تهیه این ماسک، بدین‌ترتیب عمل نمایید: شنبلیله را له کرده و آب آن‌را کاملا از تفاله‌اش جدا نموده، چون دارای بوی بد می‌باشد، کمی اسانس نعناع به آن اضافه نموده و بعد از آن برای محلی که می‌خواهید استفاده نمایید. اگر این مایع را با آب تُرب مخلوط کنید و به صورت بمالید، اثر آن چند برابر می‌شود، چراکه تُرب سرشار از ویتامین C بوده و برای پوسته پوسته شدن پوست، بسیار مفید می‌باشد.»


ماسک‌هایی برای برطرف کردن لکه‌های سیاه
«پونه را له کرده، سپس آن را با روغن زیتون مخلوط کرده و به مدت سه روز در مقابل نور خورشید قرار دهید. بعد از سه روز به مدت 15 دقیقه حرارت می‌دهید، آن‌را صاف کرده، پماد به‌دست آمده را برای از بین بردن لکه‌های سیاه استفاده کنید. تخم ترب را در سرکه خیس کرده و پس از گذشت 24 ساعت آن‌را بر روی لکه‌های سیاه پوست قرار دهید. این عمل را هر روز تکرار نموده تا لکه‌ها کم‌کم بهبودی حاصل کنند... دانه کنجد را له نموده و به مدت 3 روز در مقدار اندکی آب خیس کنید و بعد از گذشت این مدت، این مخلوط را بر روی پوست بمالید. این ماسک هم باعث از بین رفتن لکه‌های سیاه می‌شود و هم نرم‌کننده پوست است. گل زنبق سفید را خرد کرده و در یک شیشه سفید می‌ریزید و به آن مقداری روغن زیتون طبیعی تازه اضافه نمایید، سر شیشه را بسته و به مدت دو روز در مقابل آفتاب قرار دهید و بعد آن‌را صاف کرده و بر روی لکه‌های سیاه صورت خود بمالید. این روغن برای سوختگی و آفتاب‌زدگی نیز مفید می‌باشد.»
 
نخستین چاپ کتاب «کرم‌سازی گیاهی» در 78 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 18 هزار تومان از سوی انتشارات صالحیان روانه بازار نشر شده است.
کد مطلب : ۲۸۱۸۰۷
http://www.ibna.ir/vdcdzf0x5yt0jj6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما