به همت انتشارات پیک ریحان گرگان؛

مجموعه غزل‌های پرویز کریمی به کتابفروشی‌ها رسید

به همت انتشارات پیک ریحان گرگان، کتاب مجموعه غزل‌های پرویز کریمی با عنوان «آبشار ابریشم» در 170 صفحه روانه بازار نشر شد.
مجموعه غزل‌های پرویز کریمی به کتابفروشی‌ها رسید
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گلستان، مجموعه غزل‌های پرویز کریمی با عنوان «آبشار ابریشم» به‌تازگی به‌همت انتشارات پیک ریحان گرگان و با اهتمام اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان منتشر شده است.

پرویز کریمی متولد 1318 در محله سرچشمه گرگان، از شاعران نامدار و معاصر و از پیشگامان غزل نوی ایران است که اشعار او در نشریات مطرحی چون «خوشه» به سردبیری احمد شاملو، «فردوسی» به مدیریت عباس پهلوان، «تماشا» به سردبیری منوچهر آتشی، «روشنفکر» به صفحه‌گردانی فریدون مشیری و «بازار گیلان» به دبیری محمدتقی صالح‌پور به چاپ رسیده است.

به‌باور صاحب‌نظران، انتشار کتاب مجموعه اشعار «پرچین» از پرویز کریمی با پشتیبانی نشر پندار تهران در بهار سال 1351 درواقع به‌نوعی میوه شعر و ادب معاصر گرگان در عرصه شعر نو و سپید فارسی بود که تأثیری شگرف در شکل‌گیری فصلی نو در جامعه ادبی گرگان داشته است.

در مجموعه «آبشار ابریشم» بیش از 120 غزل از این شاعر پیشکسوت به چاپ رسیده است. شعر زیر با عنوان «حُرمت اصحاب قلم»، نمونه‌ای از شعرهای این مجموعه است که کریمی به مناسبت روز قلم سروده است:
 
تا از دل تنگم نَکَنی مِهر قلم را
دور از تن و جانم نکنی رنج و اَلَم را
خون جایِ غزل ریخته از حنجره‌ام، کو؟
کو خنجر تیزی، که بِبُرّم پی غم را؟
از فرقه فریادم و پرورده پولاد
می‌پرسی اگر مذهب و اصل و نسبم را
من یّکه و تنها چه کنم؟ یاوری‌ام کن
تا خاک کنم پشت هیولای ستم را
پولادقدم باش که این راه خطرزاست
ناامنی ره، می‌شکند سُست قدم را
دل برکن از این محفل اگر نیستی از ما
آلوده نکن حُرمت اصحاب قلم را
 
یادآوری می‌شود، شاپور اسلامی رئیس خانه هنرمندان استان گلستان و مدرس انجمن خوشنویسان ایران هم، مقدمه‌ای کوتاه درباره زیست بوم و دغدغه‌های شاعر، بر این کتاب نوشته است.
کد مطلب : ۲۷۹۷۰۹
http://www.ibna.ir/vdcbg9b59rhbzzp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما