راضيه مهدي‌زاده در مجموعه داستان «قم رو بیشتر دوست داری یا نیویورک؟» روايتي ديگر از مهاجرت را در بستر داستاني خواندني به تصوير كشيده است.
​قم رو بیشتر دوست داری یا نیویورک؟
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)  «قم رو بیشتر دوست داری یا نیویورک؟» نوشته راضیه مهدی‌زاده به تازگي از نشر هيلا روانه بازار شده است. این مجموعه در برگيرنده ۱۴داستان كوتاه است.

بی‌مکانی و نداشتن قرار، موضوع اصلی این داستان‌هاست. یکی را برای یافتن شهری آرمانی به سقراط و خرابه‌های یونان می‌کشاند و دیگری را به کشتن مادربزرگ و فرستادنش به بهشت. یکی دیگر را به خانه‌ای در شهر نیویورک امید می‌دهد و آن یکی فکر می‌کند در چشم‌های مادرش چیزی تغییر کرده و باید از بوستون بلیط اتوبوس بگیرد و راهی شود تا نگاهی دوباره به مادر بیندازد. دیگری می‌گردد و مرده‌های کشور و سرزمینش را در مرزهای دور شهری دیگر زنده می‌کند و یکی دیگر در قطاری با یک سرباز آمریکایی رو در رو می‌شود و...
 
عناوین داستان‌هاي اين مجموعه به ترتیب عبارت‌اند از:«چشماتو ببند، بعدش بهشته»، «کافه‌های بی‌قرار قاره‌های دور»، «خانه نیستم، برگشتم تماس می‌گیرم»، «قم رو بیشتر دوست‌داری یا نیویورک؟»، «بوی کتلت در عید شکرگزاری»، «پوریا و پریا»، «چشم‌های مامی»، «زن در میدان زمان»، «راز بهار نارنج»، «رودخانه هادسون و ماهی‌های نورانی‌اش»، «قطار لرزان»، «دودنیایی‌ها»، «راز فارسی من و مام هالیما» و «بگو دلت هوای نان تازه کرده».
 
 بخشي از كتاب: «به اتاقم می‌روم. پیراهن کوتاه را درمی‌آورم و پیراهن بلند گلدار مادر را که انگار منشأ همه عطر کتلت است می‌پوشم. وارد آشپزخانه می‌شوم، سیب‌زمینی را رنده می‌کنم و یخ گوشت چرخ‌کرده را باز می‌کنم. نمک و فلفل و دو تخم‌مرغ به مواد اضافه می‌کنم و همش می‌زنم. مایه کتلت را در دستم گرد می‌کنم و داخل ماهیتابه می‌گذارم. با طلایی‌شدن سیب‌زمینی‌ها و صدای روغن داغ، مادر در من زنده می‌شود. بوی کتلت و خاطره‌های تا ابد آشنا و زنده در سلول‌های بدنم می‌پیچد. کتلت‌ها را که برمی‌گردانم، ادامه مادر می‌شوم، ادامه آن روزهایی می‌شوم که هیچ‌کس گم نشده بود، ادامه خانه‌ای می‌شوم که معنایش در کنار هم بودن بود. زیر گاز را کم می‌کنم تا کتلت‌ها آرام‌ آرام بپزند.
با پیراهن بلند و گلدار مادر که در تارو پودش بوی کتلت‌های سال‌های دور پیچیده است به سمت کفش‌ها می‌روم و کفش اسپرتم را از کنار کفش پاشنه بلند برمی‌دارم. موقع خارج شدن از خانه و بستن در، نگاهی به تمام اضلاع خانه و اتاق‌ها و دیوارها و پنجره‌ها می‌اندازم. در خانه را می‌بندم و به سمت درخت دوردست کنار درایچه می‌دوم.»

راضيه مهدي‌زاده، لیسانس فلسفه از دانشگاه تهران و فوق لیسانس مطالعات سینمایی از دانشگاه هنر تهران گرفته است و دوره‌های نوشتن خلاقانه و آموزش‌های هنری مرتبط را در نيويورك می‌گذراند. مجموعه داستان كوتاه «موخوره» و «یک کیلو ماه» از اين نويسنده منتشر شده است.
 
کتاب «قم رو بیشتر دوست داری یا نیویورک؟» اثر راضیه مهدی‌زاده در 150 صفحه با شمارگان 660 نسخه به بهای 15هزار تومان از سوی انتشارات هیلا راهی بازار کتاب شد.
کد مطلب : ۲۷۲۶۴۸
http://www.ibna.ir/vdcgtx9x7ak9u34.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
مهدی
بدترین رمانی بود که تا بحال خوندم
feedback
Romania
چرته
feedback
Iran, Islamic Republic of
البته مجموعه‌داستانه جناب دروغ‌گو
feedback
Iran, Islamic Republic of
قول میدهم تا امروز چیزی نخوندی که تفاوت رمان و مجموعه رو‌نمی‌دونی. بد سوتی دادی
feedback
Romania
شهنوش
نخوندی دیگه! چون مجموعه داستانه! دروغگو
feedback
Iran, Islamic Republic of
محسن
من كتاب رو نخوندم ولی از قدیم گفتن مشت نشونه خرواره. متنی به این ضعیفی که نویسنده اول كار آورد اصلا نمیتونه خواننده تازه رو ترغیب به ادامه داستان كنه. نشسته كتلت یاد ما میده. برو همون آشپزیتو كن نمیخواد نویسندگی كنی.
feedback
Romania
تو خوبی
feedback
Romania
شهنوش
این کتاب نامزد جایزه جلال شده! کمی کمتر حسادت کنید
feedback
Romania
هیلا
چرا به خاطر اسم یک کتاب، باید انقدر مسخره ش کنن؟؟؟؟