دعوت به خواندن رمان پاچینکو نوشته مین جین لی

آدم‌های همیشه خارجی

لی در این رمان تاریخ را به یک کاراکتر تبدیل می‌کند، و به این تریتب وی تلاش می‌کند تا داستان افرادی را روایت کند که همیشه «خارجی» هستند، چه در وطن خود، و چه در کشوری که به آن مهاجرت کرده‌اند.
آدم‌های همیشه خارجی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، از «پاچینکو»،دومین رمان مین جین لی، یکی از رمان‌های برتر سال ۲۰۱۷ نام می‌برند. 

 مین جین لی، نویسنده‌ کره‌ای-آمریکایی، نامش با رمان اولش « غذای رایگان برای میلیونرها»مشهور شد که در سال ۲۰۰۷ انتشار یافت. رمان پاچینکو، اما به ناگهان او را به نامی بزرگ در آمریکا تبدیل کرد. لی در رمانش تاریخ، فرهنگ، و هویت کره‌ای را به مخاطب معرفی می‌کند. او در این رمان به چهار نسل از یک خانواده‌ی کره‌ای در زمان‌ها و مکان‌های مختلف می‌پردازد. کره‌ی اشغال شده از سوی ژاپن در ابتدای قرن بیستم، ژاپن در سال‌های منتهی به جنگ جهانی دوم تا دهه‌ی ۸۰ میلادی مکان‌های وقوع اتفاقات این رمان است.

رمان از روستایی ساحلی در کمربند جنوبی کره شروع می‌شود. زن و مردی به صورت تحمیلی با هم ازدواج می‌کنند. دختری به نام Sunja حاصل این ازدواج است. این دختر هم در سن ۱۶ سالگی  عاشق یکی از ارازل محل و از او باردار می‌شود. کشیشی محلی که قصد کمک به سانیا را دارد، پیشنهاد فرار را به او می‌دهد تا از طریق مهاجرت از مرگ بگریزد. داستان پرماجرای آن‌ها نیز شروع می‌شود.

در پشت جلد کتاب آمده است: مین جین لی نویسنده ی کره ای – آمریکایی، سال 1968 در سئول به دنیا آمد. بعد از سال‌ها تلاش در نویسندگی اولین کتابش غذای رایگان برای میلیونرها در سال 2007 به چاپ رسید که با استقبال زیادی روبرو شد. این رمان جزو 10 کتاب برتر سال تایمز لندن، برنامه ی (هوای تازه) رادیو ملی ان پی آر و یو اس ای تودی و کتاب پرفروش ملی بود. لی با نوشتن کتاب بعدی خود پاچینکو (2017) در ردیف نویسندگان محبوب آمریکا قرار گرفت. این کتاب لی فینالیست جایزه ی کتاب ملی در داستان نویسی، برنده یدوم جایزه صلح ادبی دیتون و جزو 10 کتاب برتر سال 2017 نیویورک تایمز است.

آرش رحمانی در معرفی این رمان می‌نویسد: 
لی در این رمان تاریخ را به یک کاراکتر تبدیل می‌کند، و به این تریتب وی تلاش می‌کند تا داستان افرادی را روایت کند که همیشه «خارجی» هستند، چه در وطن خود، و چه در کشوری که به آن مهاجرت کرده‌اند. این خارجی‌ها، اقلیت‌ها، و افراد سرگردان در رمان کنار هم می‌ایند تا بخش‌های مهم تاریخ کره و ژاپن را برای خواننده روشن کنند، اما رمان هیچ‌گاه خود را محدود به موضوعی خاص نمی‌کند، و هر بار به نظر می‌رسد که خواننده توانسته است نقطه تمرکز رمان را پیدا کند، رمان ناگهان به چیز دیگری تبدیل می‌شود و موضوع دیگری را دنبال می‌کند. از جمله موضوعاتی که رمان بصورت بی‌نقصی به آن‌ها می‌پردازد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: استعمار کره توسط ژاپن، تجربه‌ی جنگ جهانی دوم در آسیای شرقی، مسیحیت، خانواده، عشق، تغییر نقش زنان در جامعه و ...
اگرچه که تاریخ و زمان نقش انکارناپذیری در رمان دارند، اما این شخصیت‌های داستان هستند که پرداخت زیبایشان توسط لی داستان را به پیش می‌برد. ما در سرتاسر رمان به جزئیات ریز و دقیقی از زندگی این شخصیت‌ها پی می‌بریم و از این طریق راز‌های زندگی آنها برای ما برملا می‌شود تا درنهایت به لحظات حساس و سرنوشت‌ساز داستان برسیم. ما در این رمان از زوایه دید‌های مختلفی به اتفاقات نگاه می‌کنیم. از طریق معرفی شخصیت‌ها و زوایه‌ی دید آنها به اتفاقات رمان، لی موفق می‌شود تا منظره‌ای پر هرج و مرج از «زندگی» را برای ما به تصویر بکشد. در این داستان حماسی فراموش‌نشدنی، هیچ کدام از داستان‌های جانبی رمان نیز آنقدر بی‌اهمیت نیستند که آن‌ها را نادیده بگیریم. در نتیجه، تمامی این داستان‌ها کنار هم قرار می‌گیرند و از این طریق لی صورت‌های مختلف و متضاد زندگی آدم‌ها، آرزوها و بدبختی‌های‌شان، و تلاش و صبرشان را برای ما به تصویر می‌کشد.
این رمان زیبا را به هیچ وجه از دست ندهید.»

«پاچینکو» نوشته مین جین لی با ترجمه منصوره وحدتی احمد زاده در نشر اختران با قیمت 59000 تومان منتشر شده است.
 
کد مطلب : ۲۷۱۸۷۳
http://www.ibna.ir/vdcfeyd0mw6deca.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما