معرفی کتاب «الگوی مطهره»در سالروز وفات کریمه اهل‌بیت (ع)؛

​حضرت معصومه (ع) اسوه‌ای مطهر برای دختران مسلمان و غیرمسلمان

کتاب «الگوی مطهره»، سرمشق‌هایی عملی از زندگانی حضرت فاطمه معصومه (ع) را برای دختران به تصویر می‌کشد.
​حضرت معصومه (ع) اسوه‌ای مطهر برای دختران مسلمان و غیرمسلمان
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «الگوی مطهره» در چهار فصلِ «حضرت معصومه (ع) کیست؟»، «شاخصه‌های الگو بودن فاطمه معصومه (ع) چیست؟»، «مزار و مرقد فاطمه معصومه (ع) قبله حاجات مردم» و «توسل و زیارت حرم فاطمی» به قلم یوسفعلی یوسفی تدوین و در سال 97 از سوی انتشارات کوثر غدیر به بازار نشر عرضه شد.
 
ودیعه الهی، تولد و نام‌گذاری، پدر و مادر، القاب، کنیه‌ها، انتساب به چهارده معصوم (ع)، شرافت نسبی و شهادت، موضوعات فصل نخست کتاب است. نویسنده در فصل دوم  که به شاخصه‌های الگو بودن کریمه اهل‌بیت (ع) اشاره دارد، صفاتی همچون عفت و حیاء (نجابت)، عالمه و دانشمند، دوشیزه مطهره (پاکدامنی و طهارت جسم و روح)، فاضله (مقام و منزلت)، صدیقه والا (صداقت و راستی)، سیده صابره، عابده ساجده، مقام هدایت (فقاهت)، فراست و کیاست، هم طراز معصوم، صاحب کرم، تحمل غربت، محدثه آل طاها، مهاجر آگاه، حامی ولایت، زمان‌شناس، قیام، افشاگری و رسوایی حکومت عباسی، مظلومه مشتهر، شفیعه محشر، مدیریت بحران، آگاه به شهادت و زمینه‌سازی ظهور اهل‌بیت (ع) را مطرح می‌کند.

سومین فصل کتاب به موضوعاتی همچون بارگاه فاطمی، یادگار فاطمی، آستانه مقدسه، مظهر رحمت الهی، شرف‌المکان بالمکین، مدیحه نورین نیرین و سرچشمه جوشان و خروشان اشاره دارد. در آخرین فصل کتاب نیز به نویسنده به مباحثی درباره زیارت، پاداش زیارت، آداب و شرایط زیارت، زیارت مأثوره و متن زیارتنامه می‌پردازد.

یوسفیان در مقدمه کتابش نوشته است: «حضرت معصومه (ع) در حقیقت مبین این نکته است که ما اسوه و الگوی خود را در این شخصیت‌های متعالی جستجو کنیم. زنان و دختران متدین و دانشمند در جامعه اسلامی ما مَثَل بارز این الگوگیری هستند. نگاه متعالی اسلام به انسان بدون توجه به جنسیت مورد خطاب است و جنسیت در این نگاه یک محمل برای تکامل است که دو جنس زن و مرد با استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های ویژه‌ای که دارا هستند، هم خود و هم طرف مقابل خود را به تکامل می‌رسانند و در این نگاه خانواده زیبایی معنا می‌یابد. حضرت معصومه (ع) الگوی زنان و دختران ایرانی و غیرایرانی و مسلمان و حتی غیرمسلمان است. پاکدامنی، عصمت و بندگی خدای متعال، سبب کرامت و بزرگواری آن حضرت را نمودتر کرده است.» 

«شفیعه محشر» یکی از القاب حضرت فاطمه معصومه (ع) است که در این‌باره در صفحه 71 کتاب می‌خوانیم: «مقام شفاعت از وجوه دیگر الگو و اسوه بودن فاطمه معصومه (ع) برای دختران است که هرچند در حیات ابدی به کارمان می‌آید، اما اینکه آن حضرت چطور به این مقام والا رسیدند، جای بسی تفکر است. یکی از اعتقادات شیعه مسئله «شفاعت» است که در ده‌ها آیه کریمه قرآن مجید و صدها روایت پیامبر و اهل‌‌بیت عصمت و طهارت (ع) بدان اشاره شد. مقام شفاعت، موهبتی است الهی که خدای متعال به آنان که روحشان به جلوه قدسی مزین است، عنایت می‌کند. براساس روایات، عالی‌ترین مرتبه آن «مقام محمود» است که پیامبر اعظم (ص) د روز قیامت در آن مقام طلوع می‌کند و آبشار نور شفاعت را از آن مطلع بر امت جاری می‌گرداند.»  
 
نخستین چاپ کتاب «الگوی مطهره» در 136 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 12 هزار تومان از سوی انتشارات کوثر غدیر راهی بازار نشر شده است.
کد مطلب : ۲۶۹۲۷۸
http://www.ibna.ir/vdcbz9b5wrhb05p.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما