روایت زندگی بیست شهید مسیحی در کتابی تحت عنوان «شهدای اقلیت دینی» توسط انتشارات نظری چاپ و منتشر شد.
«شهدای اقلیت دینی»؛ روایتگر بیست شهید مسیحی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «شهدای اقلیت دینی» با موضوع و نگاهی کوتاه به زندگی بیست شهید مسیحی به همت و قلم امیر قاسمی فاخر گردآوری، تنظیم و نوشته شده و توسط انتشارات نظری منتشر و روانه بازار کتاب شده است.
 
ارامنه مسیحی ایران در ۸ سال جنگ تحمیلی دوشادوش برادران مسلمان‌شان به دفاع از میهن پرداختند. تعداد شهدای ارمنی ۸ سال دفاع مقدس طبق گفته کشیش هاکوپ کشیشیان ۸۹ نفر در ایران است. ارامنه در میان اقلیت‌های مذهبی بیشترین شهدا را تقدیم انقلاب اسلامی کردند.
 
کتاب در روایت‌هایی کوتاه زندگی بیست شهید مسیحی به نام‌های شهیدان «ویگن کاراپتیان»، «زوریک مرادی»، «آلبرت الله‌دادیان»، «ادیک نرسسیان»، «آلفرد گبری»، «آرمن اودیسیان»، «گارنیک بوغوسیان»، «زوریک مرادیان»، «رازمیک خاچاطوریان»، «رافیک رشیدزاده»، «سورن خانلریان»، «وازگن آوانسیان»، «آهان الله‌وردیان»، «هراچ طوروسیان»، «روبرت اودیسیان»، «هنریک یوسفی»، «یرمی یعقوب»، «ورژ باغومیان» و «هراچ» و «هنریک» شهدای مفقودالاثر ارامنه را به رشته تحریر درآورده است.
 
«شهدای اقلیت دینی» روایت‌هایی کوتاه از زندگی هر کدام از این بیست شهید بزرگوار را در دو یا سه صفحه آورده است و برای هر شهید، ضمن ذکر مشخصات شناسنامه‌ای، به چگونگی رفتن آنها به جبهه، نحوه، زمان و مکان شهادت‌شان نیز اشاره کرده و در برخی موارد خاطره‌ای از شهید از زبان یکی از اعضای خانواده را نیز ضمیمه کرده است. همچنین به ذکر خصوصیات برجسته اخلاقی و اجتماعی آن شهید نیز اشاره کرده است. از شهدای شاخص که در این مجموعه معرفی شده‌اند می‌توان از «زوریک مرادیان» به عنوان اولین شهید نظامی ارامنه نام برد.
 
در بخشی از زندگی‌نامه شهید ورژ باغومیان می‌خوانیم: «روزی خبر رسید که حدود 27 سرباز به محاصره گروهک ضد انقلاب «کومله» در آمده‌اند. محاصره شدگان با بیسیم تقاضای کمک کرده بودند. در این بین، گروهی دیگر از نیروها برای یاری رساندن به همرزمان، آماده اعزام به منطقه گشتند. زمانی که «ورژ» شنید که او را با خود نخواهند برد به دنبال آنها دویده، خواهش می‌نماید که وی را نیز با خود به منطقه محاصره شده ببرند! در «کربلا»ی آن روز، بنا به روایت برادر شهید، غیر از دو سرباز از هموطنان مشهدی و اصفهانی که زخم برداشتند، بقیه جوانان رشید این مرز و بوم، همراه با ورژ، شربت شهادت نوشیده و به ملکوت اعلی پیوستند.
 
پیکر شهید «ورژ باغومیان» پس از انتقال به زادگاهش و اجرای مراسم مخصوص مذهبی در کلیسای حضرت مریم مقدس با حضور صدها تن از خویشاوندان، دوستان و همشهریانش در تاریخ 20 خرداد 1365 در قبرستان ارامنه به خاک سپرده شد. بر سنگ قبر شهید «ورژ باغومیان» این کلمات نقش بسته‌اند: برای همرزم زخمیت، سپر گشتی و بی‌درنگ، به نجاتش شتافتی. قلبت سوخته و شمع زندگی‌ات، خاموش شد، و مردمت را تشنه ایمان محکمت گذاردی.»
 
کتاب «شهدای اقلیت دینی» به نگارش امیر قاسمی فاخر در 48 صفحه با شمارگان 500 نسخه و بهای 6000 تومان توسط انتشارات نظری چاپ و منتشر شده است.

همچنین کتاب «مسیح در شب قدر» که روایتی است از حضور مقام معظم رهبری در منازل خانواده‌‎های شهدا از دیگر کتاب‌هایی است که در این موضوع نگاشته شده است. در این کتاب، حضور مقام معظم رهبری در منازل شهدای مسیحی کشورمان، در 23 بخش روایت شده است. رهبر معظم انقلاب از سال 63، در ایام عید مسیحیان و میلاد حضرت مسیح(ع)، میهمان خانواده‌های شهدای مسیحی می‌شوند. همراه با روایت حضور آیت‌ الله خامنه‌ای در منازل این شهدا، نکات زیبایی درباره شهید، خاطرات و نحوه شهادتش آورده شده که فداکاری و شجاعت و روح والای انسانی این شهدای عزیز و خانواده‌هایشان را نشان می‌دهد.
کد مطلب : ۲۵۱۰۰۵
http://www.ibna.ir/vdcaw6num49nmw1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما