«آنالوطیقای طراحی» تالیف محمود رضایی، عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، منتشر شد. نویسنده در این کتاب ضمن معرفی و شرح انواع روش‌های طراحی فرم و فضاهای شهری، این روش‌ها را مورد همسنجی و نقد قرار داده است.
محمود رضایی
محمود رضایی
محمود رضایی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: کتاب «آنالوطیقای طراحی» به‌گونه‌ای به بازنگری انگاره‌های نظریه‌ها و روش‌های طراحی می‌پردازد که عمدتا در حوزه معماری و طراحی شهری مطرح هستند. با توجه به مباحث طرح شده، «آنالوطیقای طراحی» نخستین کتاب منتشر شده در این موضوع است.

وی افزود: کتاب سه فصل دارد. در فصل نخست نظریه‌های طراحی به طور کامل تحلیل شده و انگاره‌های فضایی و فرمیک، دسته‌بندی می‌شود. من در فصل دوم کتاب انواع روش‌های طراحی در حوزه‌ فرم و فضای معماری و شهرسازی را معرفی کردم و در فصل سوم نیز که به‌گونه‌ای تلفیق دو فصل قبلی است، روش‌های طراحی را با هم مقایسه کرده و به نقد کشیدم.

رضایی همچنین اظهار کرد: «آنالوطیقای طراحی» برای نخستین بار در دو سال گذشته به زبان انگلیسی در کشور امارات منتشر شده بود و در واقع کتاب حاضر ترجمه فارسی آن است.این مدرس دانشگاه در ادامه درباره دلیل نامگذاری کتاب به «آنالوطیقا» گفت: در تاریخ تمدن اسلامی، اندیشمندان مسلمانی که به کار ترجمه و شرح فلسفه ارسطویی اشتغال داشتند، عنوان «آنالوطیقا» را برای برگردان رساله «قیاس و برهان» ارسطو انتخاب کردند. به دلیل آن‌که کتاب من نیز به مقایسه و تحلیل روش‌های طراحی فضاهای شهری اختصاص دارد، عنوان «آنالوطیقای طراحی» را برای آن انتخاب کردم.

محمود رضایی دارای مدرک دکترای شهرسازی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات است و هم‌اکنون به عنوان عضو هیات علمی و استادیار گروه شهرسازی دانشکده هنر و معماری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، به تدریس اشتغال دارد.

«آنالوطیقای طراحی: بازنگری انگاره‌ها و پندارها در فرایند طراحی فرم و فضای معاصر» تالیف محمود رضایی با شمارگان دو هزار نسخه، 400 صفحه و بهای 15 هزار و 200 تومان از سوی انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی روانه کتابفروشی‌ها شده است.
 
کد مطلب : ۲۱۵۵۰۹
http://www.ibna.ir/vdcjyie8huqeviz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
مهدیه
با سلام
پاورپونت یا نقد کتاب آنالوطیقای طراحی رو بصورت فایل ورد یا پی دی اف رو میخوام
اگر دارید لطفا ب ایمیلم اطلاع دهید
لطفا کمکم کنید خیلی ضرورییه
با تشکر