کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

«اگر سپاه نبود...» پاسداری را از نگاه امام خمینی(ره) دیده است

23 بهمن 1391 ساعت 14:57

گزارشگر :

مجموعه دو جلدی «اگر سپاه نبود...» به کوشش محمد‌قاسم فروغی جهرمی و با زیر عنوان «سپاه و پاسداری از انقلاب اسلامی در اندیشه امام خمینی(ره)» تدوین و منتشر شده است. این کتاب بر مقوله پاسداری از انقلاب اسلامی تمرکز دارد.-


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، محمد قاسم فروغی جهرمی «اگر سپاه نبود...» را در دو جلد گردآوری و در هر جلد بیانات، سخنرانی‌ها و نامه‌های امام خمینی (ره) را درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و به صورت موضوعی آورده است. 

با توجه به این‌که کتاب به موضوع پاسداری از انقلاب اسلامی در اندیشه امام خمینی (ره) پرداخته است، تمامی متن‌های آورده شده در «اگر سپاه نبود...» سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی را مخاطب قرار نمی‌دهند. پدیدآورنده پیام‌های امام خمینی(ره) را از تاریخ 21 بهمن سال 1357 آغاز می‌کند که پیامی درباره «حمله لشکر گارد به نیروی هوایی در تهران» است.

در نخستین پیام امام خمینی(ره) خطاب به «ملت شجاع ایران! اهالی محترم تهران» در تاریخ 21 بهمن سال 1357 آمده است: «...در تهران لشکر گارد که به طور ناگهانی به نیرو‌های هوایی که به ملت پیوسته است حمله نموده؛ و نیروی هوایی به کمک مردم، شجاعانه آنان را شکست داده‌اند. من این تعرض غیر انسانی و عمل گارد را محکوم می‌کنم. اینان با این چپاول‌گری می‌خواهند دست اجانب را در کشور باز نگه دارند و چپاولگران را به موضع خود برگردانند.» 

در پایان این پیام پس از تهدید لشکر گارد شاهنشاهی به اعلام دستور جهاد مقدس از سوی امام(ره) آمده است: «برادران و خواهران عزیزم! هراسی به خود راه ندهید که به خواست خداوند تعالی حق پیروز است. از خداوند تعالی پیروزی ملت اسلام را خواهانم.» 

همچنین با آ‌ن‌که متن پیام‌ها به صورت مستند آورده شده، اما گردآورنده با درشت‌نمایی برخی قسمت‌های متن‌ها کوشیده است توجه مخاطب را بیشتر به آن بخش‌ها معطوف کند.

از دیگر ویژگی‌های مجموعه دو جلدی «اگر سپاه نبود..» این است که موضوع‌بندی کتاب با استفاده از بیانات امام خمینی(ره)‌، علاوه بر آشنا کردن مخاطب با نحوه شکل‌گیری سپاه پاسداران و سیر وقایع تاریخی انقلاب اسلامی تا سال 1368، توصیه‌های ایشان به سپاه پاسداران را یادآور می‌شود. 

«برنامه‌های انقلابی در آغاز قرن» و «اهداف حکومت در اسلام» برخی از عنوان‌های اصلی این کتاب است. فروغی‌جهرمی در نخستین جلد کتاب فهرستی از مطالب دومین جلد کتاب را هم پیش روی مخاطب قرار می‌دهد. «حکم انتصاب فرماندهی سپاه پاسداران»، «تبریک شکستن حصر آبادان»، «تذکراتی پیرامون وظایف سپاه» و سخنرانی «منزلت پاسداری» از جمله سرفصل‌های دومین جلد کتاب است. 

در صفحه 212 جلد دوم کتاب «اگر سپاه نبود...» در مطلبی با عنوان «منزلت پاسداری» می‌خوانیم: «کار وقتی روی نظم و قاعده و برای خدا بود، دیگر خوفی نیست... ان‌شاء‌الله شما موید به «جند‌الله» باشید و پیش بروید.» 

پژوهشگر این مجموعه در آغاز هر سخنرانی یا بیانات، مواردی مانند عنوانِ سخنرانی یا بیانیه، زمان، مکان، موضوع و نام حضار را در کادر بالای آن مطلب آورده است. علاوه بر این در کادرهایی که بر فراز نامه‌ها قرار دارد، مخاطب یا مخاطبان نامه هم به خواننده کتاب معرفی می‌شود.

مجموعه دو جلدی «اگر سپاه نبود...» از زیرنویس‌های مفیدی بهره می‌برد و تدوین‌کننده کوشیده است تا حدودی به سوابق اجتماعی، فرهنگی و سیاسی افرادی که از آن‌ها در قالب نامه‌ها، سخنرانی‌ها و بیانات یاد شده هم بپردازد. 

هرچند فروغی در پایان «اگر سپاه نبود...» فهرستی از منابع و ماخذ را نیاورده اما زیرنویس‌های این مجموعه دوجلدی، «صحیفه امام(ره)» را به عنوان اصلی‌ترین منبع اثر برشمرده است. 

در این مجموعه دو جلدی علاوه بر نامه‌ها، احکام و بیانیه‌هایی درباره ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران و بسیج مستضعفین به عنوان پاسداران نظام جمهوری اسلامی ایران، پیام‌های ارسال‌ شده برای تمامی نهادها و افرادی که وظیفه پاسداری از انقلاب اسلامی را بر عهده داشتند مانند نامه به فرزندان شهید، پاسخ نامه یک اسیر ایرانی، پیام به ملت ایران برای تجلیل از شهیدان، جانبازان و اسرا و نیز پیام به روحانیون، مراجع، مدرسین، طلاب و ائمه جمعه هم به چشم می‌خورد. از این رو، عنوان کتاب «اگر سپاه نبود...» با توجه به متن کتاب که بیشتر مقوله پاسداری از انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داده است با زیر عنوان «سپاه و پاسداری از انقلاب اسلامی در اندیشه امام خمینی(ره)» کامل می شود.

کتاب «اگر سپاه نبود...» را معاونت روابط عمومی و انتشارات سپاه پاسداران در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی، در دو جلد با شمارگان شش‌هزار نسخه، قطع وزیری، 936 صفحه در جلد نخست و 935 صفحه در جلد دوم روانه بازار نشر کرده است.


کد مطلب: 161397

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/book/161397/اگر-سپاه-نبود-پاسداری-نگاه-امام-خمینی-ره-دیده

ایبنا
  http://www.ibna.ir