«مرتضي سرهنگي» كارنامه دفتر ادبيات و هنر مقاومت را مرور كرد

انتشار 600 عنوان كتاب در 23 سال، حاصل مجموعه‌اي هماهنگ

مرتضي سرهنگي، مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت‌ در مراسم رونمايي از كتاب «نورالدين پسر ايران» گفت: اين دفتر در 23 سال فعاليت توانسته است 600 عنوان كتاب منتشر كند و امروز وارد بيست‌وچهارمين سال فعاليت خود شده است. تمام موفقيت‌هاي آن به دليل وجود مجموعه‌اي هماهنگ در انتشار اين آثار است./
مرتضي سرهنگي
مرتضي سرهنگي
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، مراسم رونمايي از كتاب «نور‌الدين پسر ايران» ششصدمين كتاب دفتر ادبيات و هنر مقاومت، عصر يكشنبه (6 آذر ماه) با حضور «حجت‌الاسلام مهدي خاموشي» رييس سازمان تبليغات اسلامي،‌ «محسن مومني» رييس حوزه هنري، «مرتضي سرهنگي» مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت،‌ «شكور اكبرزاده» نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي، «نورالدين عافي» راوي اثر و «معصومه سپهري» نويسنده آن، درتالار مهر برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم حجت‌الاسلام مهدي خاموشي، كتاب «نور‌الدين پسر ايران» را اثري ارزشمند خواند و گفت: خاطرات نقل شده در اين اثر نگاهي عميق به حوادث دوران دفاع‌مقدس دارند و مي‌توانند منبع مناسبي براي افرادي باشند كه در پي وقايع‌نگاري جنگ‌ تحميلي عراق عليه ‌ايرانند.

وي ادامه داد: نويسنده اين كتاب را با نثري روان نوشته است. تا آنجا كه لطافت‌هاي انساني در جنگ به خوبي نمايانند. تمامي خاطرات نشان دهنده باور قلبي و ايمان رزمندگان به عنوان سمبل‌هاي استقامت اند و اميدواريم كه نگارش اين گونه كتاب‌ها ادامه داشته باشد.

سپس مرتضي سرهنگي با اشاره به اين‌كه دفتر ادبيات و هنر مقاومت طي 23 سال فعاليت در اين حوزه توانسته است 600 عنوان كتاب منتشر كند، افزود: امروز دفتر ادبيات هنر و مقاومت وارد بيست‌وچهارمين سال فعاليت خود شده و تمام موفقيت‌هاي آن به دليل وجود مجموعه اي هماهنگ در انتشار اين آثار است.

وي با تاكيد بر اين‌كه نگارش خاطره در ايران به حدي رسيده كه مي‌توان سبك‌هاي خاطره نويسي را از آن استخراج كرد، گفت: سبك‌هاي مطرح شده در نقل خاطرات قابل بررسي اند زيرا در اين نوع آثار شاهد ظرافت‌ و زيبايي آثار نويسندگانيم. البته مي‌توان اين خاطره‌نگاري‌ و سبك‌‌ها را به عنوان مبحثي پژوهشي مورد مطالعه قرار داد.

سرهنگي ادامه داد: معصومه سپهري به عنوان نويسنده كتاب «نورالدين پسر ايران» مهارت لازم را براي شنونده بودن داشته و حوادث را به گونه‌اي قابل باور و در فضايي صميمي در نقل خاطرات بيان كرده است.

وي در ادامه بر اين‌كه جزيي‌نگاري يكي از عوامل مهم در نگارش يك اثر ماندگار است،‌‌ تاكيد كرد و گفت: نكته قابل تامل در دوران دفاع‌مقدس آن است كه ديدني‌هاي جنگ تمام نشده و امروز ما بايد خواندني‌ها و شنيدني‌هاي آن دوران را در قالب نگارش كتاب‌هاي ماندگار ديدني كنيم.

سرهنگي با اشاره به اين‌كه خاطرات دفاع‌مقدس امروز مورد توجه پژوهشگران ديگر كشور‌هاست، افزود: هر ساله از كشور بوسني، گروهي براي استفاده از تجربات دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري به تهران مي‌آيند و از اين تجربيات در بحث تاريخ نگاري جنگ استفاده مي‌كنند. در واقع بايد به اين خاطرات به چشم يك ثروت ملي نگاه كرد و به دنبال ثبت خاطرات افرادي مانند نور‌الدين عافي رفت.

وي اضافه كرد: بعد از 23 سال فعاليت دفتر ادبيات و هنر مقاومت در بخش خاطره نويسي، امروز خاطره نويسي ساده به خاطره نگاري‌، مطالعه و پژوهش رسيده است. نگارش اين آثار، خاطره نگاري صرف نيست بلكه آثاري تحقيقي و پژوهشي‌اند كه نويسنده براي رسيدن به جزييات و كليت ماجراها زحمات بسياري را متحمل شده است. اين خاطرات سند وقايع دوران هشت سال دفاع‌مقدس‌اند و هرچه كامل‌تر بيان شوند تكيه بر صحت و استناد آن‌ها بيشتر است.

شكور اكبرزاده نيز در مراسم رونمايي از كتاب «نورالدين پسر ايران» گفت: اين نوع آثار، فرهنگ دفاع‌مقدس را براي آيندگان ماندگار مي‌كنند تا در گذر تاريخ از ميان نروند.

معصومه سپهري، نويسنده كتاب هم با شرحي درباره چگونگي نگارش اثر و مشكلاتش در اين زمينه، اظهار كرد: بخش عمده خاطرات توسط موسي غيور طي 40 ساعت مصاحبه ثبت شد. بعد از گذشت 10 سال و ملاقات با نورالدين عافي موفق به تكميل خاطرات شدم. نكته‌ قابل توجه در اين اثر صحت در بيان راوي است و خواننده به تناسب آن ارتباط خوبي با جريان‌هاي نقل شده پيدا مي‌كند و آن‌ها را غير واقعي نمي‌پندارد.

وي با اشاره به مشكل تاليف كتاب در شهرستان‌ها گفت: متاسفانه مسوولان نهادهاي متولي در شهرستان‌ها نسبت به نگارش كتاب‌هاي خاطرات دوران دفاع‌مقدس توجيه نيستند و معتقدند هر آنچه مي‌خواهند، بايد در نگارش يك كتاب رعايت شود. در حالي كه اين خاطرات از نگاه يك رزمنده درگير با ماجراها يا حوادث نوشته شده و نمي‌توان محتواي آن را به خواست ديگران تغيير داد.

نور‌الدين عافي به عنوان راوي كتاب «نورالدين پسر ايران» در پايان مراسم رونمايي كتاب ضمن نقل خاطراتي از دوران هشت سال دفاع‌مقدس به زبان آذري و گاه فارسي گفت: نقل خاطرات آن دوران تنها فرصتي است كه مي‌توان گوشه‌اي از رشادت‌ها و سختي‌هاي رزمندگان را بيان كرد.

در پايان اين مراسم، از نويسنده و راوي اثر قدرداني و به 6 برنده مسابقه كتابخواني دفتر ادبيات وهنر مقاومت حوزه هنري جوايزي اهدا شد.
کد مطلب : ۱۲۳۱۳۱
http://www.ibna.ir/vdcippazzt1arz2.cbct.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما